Konserwacja rynien - Rynny.pl

Aby systemy służyły przez lata z powodzeniem odprowadzając wodę opadową z dachu należy dokonywać okresowych przeglądów oraz odpowiednio konserwować rynny, rury spustowe oraz pozostałe elementy systemu.

Najbardziej uporczywym zjawiskiem zagrażającym funkcjonalności i wydajności rynien są chociażby liście i gałęzie zalegające w rynnach wraz z rozpoczęciem jesieni. Konieczne jest zatem ich wybieranie z rynien oraz rur spustowych by utrzymać drożność całego systemu.

Podobne problemy występując zimą przy dużych opadach śniegu, który zsuwając się z dachu zapycha rynny. Zbity zmrożony śnieg blokuje odpływ z rynien dlatego również powinien być usuwany by umożliwić odpływ topniejącego śniegu i lodu do rur spustowych.

Trzecim najczęściej spotykanym problemem jest zaleganie osadów i pyłów z powietrza. Przy dużym zapyleniu lub zanieczyszczeniu powietrza opadający na dach osad jest spłukiwany do rynien. Często jest on jednak zbyt ciężki by został wraz z wodą opadową wypłukany do rur spustowych i zalega na stałe w rynnach. Tam staje się dobry podłożem do wysiewania się przypadkowych nasion czy np. mchu, który skutecznie zatyka rynny. To kolejny powód by planować okresowe przeglądy całego systemu rynnowego i oczyszczania jego poszczególnych elementów.