Czym jest podbitka dachowa (inaczej: podsufitka) i po co się ją stosuje? Okap dachu to część wystająca poza bryłę budynku. Od spodu warto zamontować panele kamuflujące elementy konstrukcyjne dachu. Podstawową funkcją podpitki dachowej jest estetyczne wykończenie pokrycia dachowego, które z dołu jest najbardziej widoczne. Jednak przy montowaniu podbicia lepiej nie sugerować się wyłącznie kwestią ładnego wykończenia.

Podbitka dachowa spełnia o wiele więcej funkcji niż tylko dekoracja. Niemniej jednak ważne jest, aby materiał, z którego jest wykonana pasował do konstrukcji dachu lub elewacji.

Do czego jeszcze jest potrzebna podbitka dachowa?

Przede wszystkim spełnia rolę ochronną. Wydawać by się mogło, że wewnętrzna strona okapu nie jest tak bardzo narażona na czynniki atmosferyczne. Nic bardziej mylnego. Woda i zabrudzenia potrafią dostać się wszędzie. Podsufitkę montuje się z uwagi na elementy konstrukcyjne dachu, które trzeba osłonić. Oprócz tego podbitka utrudnia zwierzętom dostęp do wewnętrznych fragmentów dachu oraz do poddasza. Szkodniki, gryzonie i ptaki nie dostaną się do konstrukcji dachu.

O czym należy pamiętać?

W zależności od materiału, z którego wykonane jest wykończenie dachu, trzeba mieć na uwadze inne czynniki. W przypadku drewnianego podbicia trzeba pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu paneli. Farbą (najlepiej z filtrem UV) należy pokryć obie strony drewna – na zewnętrzną powinno się nałożyć dwie warstwy.

Stalowe wykończenie trzeba pokryć środkiem antykorozyjnym – także z obu stron blachy.

Podbitka wykonana z tworzywa sztucznego może się odkształcać w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy mieć to na uwadze i pozostawić odstępy dylatacyjne między poszczególnymi panelami.

Niezależnie od tworzywa podbitki dachowej trzeba pamiętać o wentylacji. Wielkość wlotu powietrza powinna wynosić ok. 0,2% powierzchni dachu. Powietrze powinno być doprowadzane poprzez otwory w okapie dachu, a wyprowadzane przez kalenicę budynku.