Konserwacja rynien - Rynny.plKiedy zamontujemy już rynnę, nie oznacza to, iż możemy zupełnie o niej zapomnieć. Aby system rynnowy dobrze spełniał swą funkcję i przez długie lata chronił naszą elewację, należy regularnie dbać o jego czystość i stan konserwacji. Pomoże to uniknąć zniszczeń i zacieków oraz oszczędzić na przyszłej renowacji.

Mycie przedłuża życie

Dbanie o system rynnowy należy zacząć od czyszczenia mechanicznego. Istotne jest ono szczególnie wiosną, kiedy po zimie zgromadzić się mogą zeschnięte liście, igliwie, szyszki, czy błoto. Mogą one spowodować zator, co spowoduje problemy ze swobodnym przepływem wody. To z kolei może prowadzić do odkształcania się rynny oraz rozszczelnienia połączeń, co stanowi poważne zagrożenie dla całej konstrukcji. Do czyszczenia rynny najlepiej używać szczotki z miękkim włosiem – twarde może ją uszkodzić.

Rynna bez oczek

Dopełnieniem mechanicznego czyszczenia powinno być przepłukanie rynny wodą. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się resztek osadu, ale będziemy mogli także sprawdzić, czy w którymś miejscu nie tryska strumień wody, czyli nie tworzą się tzw. „oczka wodne”. Jeśli tak, oznacza to, iż system jest nieszczelny, a rynny wygięte są pod nienaturalnym kątem.

Chemii mówimy stop

Kolejnym niezbędnym krokiem jest przejrzenie całego systemu rynnowego pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Należy sprawdzić nie tylko powierzchnię samych rynien, ale także rury spustowe, połączenia oraz mocowania uszczelek. Podczas wykonywania prac konserwatorskich należy jednak pamiętać, iż do czyszczenia uszczelek nie wolno używać detergentów, ponieważ ich materiał jest zbyt delikatny. Szkodliwe może być nawet mydło. Jeśli na powierzchniach ochronnych zauważymy ślady zniszczeń, powinniśmy je wyczyścić, a następnie zamalować zaprawką. Zapobiegnie to tworzeniu się rdzy w przyszłości.

Warto zadbać o to, żeby system rynnowy był prawidłowo zamontowany oraz często konserwowany. Dzięki temu elewacja naszego domu będzie w doskonałym stanie przez wiele lat, a my nie będziemy martwić się dodatkowymi wydatkami, związanymi z naprawami.

Co zrobić, by rynna służyła przez lata?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *