Dach gromadzi spore ilości wody opadowej, która następnie trafia do rynien i wylewa się z rur spustowych. Co można zrobić z deszczówką? Rozwiązania są dwa: albo się jej pozbyć, albo wykorzystać.

Prosto do kanalizacji

Bezsprzecznie wodę opadową należy w jakiś sposób odprowadzić poza otoczenie budynku, by nie podmywała ona fundamentów. W przypadku braku dostępu do kanalizacji deszczówkę można rozprowadzić po posesji, jednak ziemia, na której stoi dom powinna być chłonna. W przypadku, gdy teren wokół budynku został utwardzony, wybetonowany lub wybrukowany najlepiej podłączyć pion spustowy z kanalizacją deszczową lub ogólnospławną (zarządzają nimi gmina lub zakład komunalny). Przed przyłączeniem do kanalizacji, na dolnym odcinku rury spustowej należy zamontować rewizję (czyszczak). To element, w którym będą gromadzić się zanieczyszczenia np. liście spływające z rynien.

Co robić z deszczówką?

Ekologicznie i oszczędnie

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się rozwiązania znane z budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Budynki tego typu bardzo często wykorzystują wodę deszczową, która spływa rynnami do instalacji wody użytkowej. Deszczówka świetnie nadaje się np. do spłukiwania toalet. Wykonanie takiej instalacji może być kosztowne i skomplikowane w już stojącym budynku, ale i tu można wykorzystywać wodę opadową. Wystarcza zamontować pod pionami spustowymi zbiorniki na wodę deszczową. Istnieje wiele takich produktów, które mają postać zwykłych beczek lub specjalnych zbiorników. Takie rezerwuary gromadzą deszczówkę, a gdy osiągnie ona dostateczny poziom przesyłają nadmiar do odpływu. Do takich zbiorników można również podczepić węża ogrodowego, by podlać trawnik, grządki czy umyć samochód. Odzyskanie wody deszczowej i wykorzystanie jej np. do prac w ogrodzie pozwala zaoszczędzić trochę na rachunkach za wodę użytkową.

Magazynowanie deszczówki w specjalnych zbiornikach
Magazynowanie deszczówki w specjalnych zbiornikach
Deszczówka – źródło bezpłatnej wody czy źródło problemów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *