Efektywna powierzchnia dachuMontujemy rynny: wybraliśmy materiały najwyższej jakości i odpowiednią firmę dekarską. Wszystko idzie zgodnie z planem i rynny są profesjonalnie zamontowane. Jednak podczas ulewy deszczówka przelewa się i ścieka po elewacji. Dlaczego tak się dzieje? Albo system nie jest drożny, albo została źle dobrana ich przepustowość.


Im większy dach, tym większy przekrój rynien
Powyższe stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż liczy się także kąt nachylenia połaci dachowej oraz ilość rur spustowych i ich położenie. Aby odpowiednio dobrać wielkość rynien, należy policzyć powierzchnię dachu, którą trzeba odwodnić. Fachowo nazywa się to efektywną powierzchnią dachu, czyli EPD. Współczynnik ten jesteśmy w stanie obliczyć sami, korzystając z następującego wzoru: EPD = (w + h/2) x l gdzie:
w – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (w przypadku dachów dwuspadowych)
h – wysokość dachu
l – długość dachu
W przypadku płaskich dachów lub o spadku mniejszym niż 10 stopni maksymalna efektywna powierzchnia dachu jest równa całkowitej powierzchni dachu. Znając EPD możemy go porównac z danymi systemów, które oferuje dany producent. Wszystkie informacje powinny być podane w katalogu.

Powierzchnia dachu i wielkość przekroju rynien
Orientacyjnie można posługiwać się następującymi wyliczeniami. Rynny o przekroju 100 mm nadają sie do dachów o powierzchni nie przekraczającej 45 m kw.; rynny 120 mm to dach o powierzchni 75 m kw.; rynny o przekroju 150 mm nadają się do dachów poniżej 115 m kw.
Rury spustowe o przekroju wynoszącym 80′ są dedykowane dla powierzchni 75 m kw., natomiast 100′ to powierzchnia dachu 125 m kw. Ważne jest także położenie rur spustowych. W przypadku pojedynczych rur, jeśli są ustawione centralnie, moga odbierać wodę z powierzchni 180 m kw.; jesli skrajnie, to o połowę mniej, czyli 90 m kw. Dane dotyczą dachów o spadku nie większym niż 50 stopni.

Efektywność dachu a przepustowość rynien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *