Podczas wyboru orynnowania zwraca się głównie uwagę na materiał, by rynny wytrzymały jak najdłużej oraz na profil – odpowiedni do odwodnienia powierzchni dachu. Warto także przyjrzeć się również, jak rynny i rury spustowe będą komponować się z pozostałymi materiałami.
Prywatni inwestorzy przywiązują wagę do wyglądu budynku i tego, jak będzie prezentował się na zewnątrz. Wybierając kolor orynnowania można uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Obecnie producenci systemów rynnowych oferują swoje produkty w różnych wersjach kolorystycznych, a jest ich tyle, co lakierów samochodów. Nic dziwnego, że czasem trudno jest zdecydować się na jeden konkretny kolor.

Systemy rynnowe - rynny

Do czego dobiera się rynny?

Kolor rynien najczęściej dobiera się do pokrycia dachu. Wtedy poziom rynnowy będzie stanowił jedną całość z materiałem, który znajduje się na dachu i nie będzie widoczny z daleka. Wtedy jednak rury spustowe mogą wyróżniać się za bardzo na tle elewacji. Z drugiej strony dobór rynien do koloru ścian może sprawić, że rynny będą rzucać się w oczy na dachu. W takiej sytuacji warto dobrać rynny do dominującej barwy lub skorzystać z neutralnych kolorów, np. grafitowy, czarny lub naturalnej stali ocynkowanej.

Pokrycie dachu

Na wybór koloru rynien ma wpływ również projekt budynku. Do tych klasycznych domów ze spadzistym dachem i dachówką lub blachodachówką na pokrycie rynny dobiera się do koloru dachu. Najczęściej więc są to ciemnoczerwony i ceglasty lub klasyczne brązy w różnych odcieniach.

Konserwacja rynien - Rynny.pl

Elewacja

W przypadku nowoczesnych projektów i śmiałych rozwiązań rynny mogą być dobrym sposobem na uzyskanie efektownego wrażenia. Prostą, ascetyczną konstrukcję dobrze podkreśli nowoczesna czerń, biały lub srebrny kolor stali. W przypadku domów, na których kolorystycznie wyróżnia się i dach, i elewacja najlepiej wybrać właśnie te neutralne barwy.

Dobór rynien do kolory elewacji
Dobór rynien do kolory elewacji

Okna i drzwi

Rynny można dobierać również do stolarki okiennej i drzwi, jeśli te kolory wyróżniają się na tle elewacji. Np. do białych ściany z brązowymi oknami będą pasować również brązowe rynny.

Wybierając rynny można zdecydować się albo na dyskretne ukrycie rynien, albo na kontrastowe wyeksponowanie. Najlepiej dobrze przemyśleć swoją decyzję, by estetycznie wykorzystać biegnące wzdłuż dachu rynny i przytwierdzone do ścian rury spustowe.

Jak dobierać rynny, by dom prezentował się estetycznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *