Czyszczenie i przegląd systemu rynnowego jesienią

O tej porze roku – późną jesienią rynny wymagają szczególnej uwagi pod kątem ich drożności i szczelności. Zalegające liście, igliwie, kurz, pył, ptasie pióra potrafią skuteczne zapchać zarówno rynny jak i rury spustowe. Zatory z tym związane doprowadzają często do przelewania się wody opadowej przez rynny i spływania brudnej wody po elewacji budynku. Z kolei woda przelewająca się przez krawędź rynny od strony dachu może powodować przenikanie pod okap i niszczenie drewnianej konstrukcji dachu. Aby ustrzedz się takich problemów należy oczyścić i udrożnić cały system rynnowy. To już ostatni dzwonek w tym sezonie przed nadchodzącą zimą.

Oczyszczanie systemu możemy rozwiązać na dwa sposoby: zlecić go zewnętrznej firmie, która zrobi to na pewno szybciej i sprawniej. Jeśli chcemy oszczędzić na kosztach oczyszczania możemy zabrać się za nie samodzielnie – nie jest to specjalnie trudne, wymaga jednak sporo czasu (w zależności od wielkości domu i skomplikowania systemu rynnowego) i kogoś do pomocy chociażby przy trzymaniu drabiny.

Nie zalecamy do czyszczenia rynien używać ostrych narzędzi np. metalowych spachelek czy drucianych szczotek. Niezależnie od rodzaju rynien – czy to rynny PVC czy stalowe – używanie tego typu narzędzi grozi uszkodzeniem powierzchni rynny i dalszymi konsekwencjami. Większe zanieczyszczenia jak liście, patyki, igliwie można z powodzeniem wyjąć ręcznie z rynien. Z kolei drobniejszy pył, kurz zwykle rozpuszczony w wodzie zalega na dnie rynny – po wyciągnięciu większych zanieczyszczeń można go spłukać np. myjką ciśnieniową. Możemy do tego celu użyć również specjalnych narzędzi do czyszczenia rynien (miękkich szczotek, plastikowych szpachelek).

Przy okazji czyszczenia wszystkich rynien w systemie zwróćmy uwagę na dwie rzeczy: drożność rur spustowych oraz zamocowanie haków – taki podstawowy przegląd systemu rynnowego podczas jego czyszczenia da nam pewność, że podczas obfitych opadów śniegu zalegającego często w rynnach haki mocujące nie ulegną oderwaniu.

Pamiętajmy o systematycznym oczyszczaniu rynien zarówno po jesieni jak i po zimie przed sezonem wiosennym. Dzięki temu ochronimy dach, elewację budynku i sam system rynnowy przed zniszczeniem.

Jesienne oczyszczanie i przegląd systemu rynnowego

Komentarz do “Jesienne oczyszczanie i przegląd systemu rynnowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *