Mimo że odprowadzanie wody z dachu ma olbrzymie znaczenie użytkowe, to z reguły nie zwraca się na to zagadnienie większej uwagi. Każdy przecież wie, jak wyglądają i działają rynny. Nie powinno więc dziwić, że stosunkowo mało osób poszukuje innych ciekawszych rozwiązań, takich jak chociażby łańcuchy rynnowe. Czym są i jak wypadają w porównaniu z tradycyjnymi rurami spustowymi? Odpowiadamy!

Łańcuchy rynnowe – co to właściwie jest?

W klasycznej wersji system usuwania wody deszczowej składa się z dwóch głównych elementów: okalających dach rynien i zbierających z nich wodę rur spustowych. I to ten drugi można zastąpić innym rozwiązaniem, takim jak wspomniane łańcuchy. Umieszcza się je w miejscu odpływu deszczówki, która po wykonanych z metalu lub tworzywa ogniwach spływa do ziemi. W tym miejscu warto też podkreślić, że nazwa opisywanego elementu może być nieco myląca. „Łańcuchy” mogą bowiem przyjmować wiele nietypowych czy designerskich form, co oczywiście ma na celu uzyskanie ciekawego efektu estetycznego. Niezależnie od tego, ogólna zasada działania produktów tego rodzaju jest dokładnie taka sama.

Porównanie łańcuchów rynnowych i tradycyjnych rur

Czy jednak warto postawić na łańcuchy rynnowe i zastąpić nimi rury spustowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i wymaga przedstawienia zalet obu opcji.

  • Rury spustowe – to tradycyjne rozwiązanie pozwalające na odbieranie nawet bardzo dużej ilości wody. Ich cena jest stosunkowo niewielka, można je bez problemu stosować nawet w wysokich budynkach, gdyż w przypadku ich użytkowania nigdy nie występuje zjawisko rozbryzgu spływającej wody.
  • Łańcuchy rynnowe – są neutralne architektonicznie, a niektóre produkty potrafią nawet poprawić wygląd całego budynku. Doskonale sprawdzają się w przypadku mniejszych daszków, altanek i domów jednokondygnacyjnych, a spływająca po ogniwach woda wolniej dociera do ziemi – przez co nie występuje problem wymywania gruntu w miejscu odpływu. Dobrze zamontowane łańcuchy nie tworzą też rozbryzgów.

Jak widać, pod względem użytkowym obie omawiane opcje mają wiele zalet. Dlatego kluczowy wydaje się aspekt estetyczny, który zdecydowanie przemawia za użyciem łańcuchów rynnowych.

O czym pamiętać, podczas montażu łańcuchów odprowadzających deszczówkę?

Mówiąc o użyciu łańcuchów rynnowych, warto też zwrócić uwagę na kwestię ich montażu. O ile bowiem sposób instalacji samych rur spustowych jest banalnie prosty i powszechnie znany, to w przypadku nowszych rozwiązań bywa z tym różnie. Kluczowym problemem jest tu odpowiednie przytwierdzenie produktu do rynny oraz podłoża. Sam ten element waży kilka kilogramów, a jego masa rośnie pod naciskiem wody czy lodu. Jego przypadkowy upadek mógłby być więc bardzo niebezpieczny. Co więcej, tylko odpowiednio sztywny łańcuch będzie dobrze odprowadzał wodę oraz radził sobie z silnymi porywami wiatru. Jeśli więc nie jesteśmy przekonani, czy umiemy zainstalować omawiane rozwiązanie, to z pewnością dobrym podejściem będzie zlecenie ich montażu doświadczonej firmie zewnętrznej. Dzięki temu będziesz miał gwarancję, że ten nowy element dekoracyjny domu będzie nie tylko atrakcyjnie wyglądał, ale też spełni swoją funkcję użytkową.

Łańcuchy rynnowe a tradycyjne rury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *