Montaż rynien - Rynny.plBez względu na to, czy montujemy rynnę po raz pierwszy, czy też mieliśmy kiedyś już do czynienia z tym przedsięwzięciem, powinniśmy wiedzieć, że można to zrobić lepiej albo gorzej. Rynna jaka jest, każdy widzi – z punktu widzenia laika, jej montaż jest raczej nieskomplikowany. Okazuje się jednak, iż droga do prawidłowego założenia rynny, usiana jest szeregiem małych, acz poważnych zagrożeń. Przed przystąpieniem do montażu warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami, o których powinien pamiętać każdy dekarz.

Ruchy termiczne są ważne

Specyficzne umiejscowienie rynny, czyli dach budynku, ma niebagatelne znaczenie dla jej żywotności. Istotny jest tu szczególnie polski klimat, charakteryzujący się dużą zmiennością. Obciążenia atmosferyczne zawsze brane są pod uwagę podczas konstrukcji elewacji – każdy budowniczy pamięta o ochronie domu przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak upały, śniegi, wichury, czy ulewne deszcze. Wszystkie one oddziałują także na rynnę, która, aby dobrze działać, musi być jak najbardziej odporna. Przy jej zakładaniu warto wziąć te czynniki pod uwagę, pamiętając także, iż rynna poddaje się tzw. ruchom termicznym.

Każda rynna, bez względu na to, czy wykonana jest z materiału PCV, czy też ze stali, “pracuje” podczas zmian temperatury. W zależności od tego, czy jest gorąco, czy zimno, kurczy się ona lub rozciąga. Dlatego, montując rynnę, należy uwzględnić tę część zestawu jako ruchomą. Element ten można zamontować na zatrzask bez skręcania, spawania albo klejenia. Niektóre zestawy, złożone z rynien, łączników oraz odpływów, są oznaczone tzw. liniami dylatacyjnymi, stanowiącymi odzwierciedlenie linii montażowych w zależności od panującej na zewnątrz temperatury.

Rozstaw haków

Żaden dekarz nie chciałby, aby to, co niedawno zamontował, zostało zniekształcone lub, co gorsza – zupełnie zniszczone. Każdy monter powinien więc pamiętać o pewnym ważnym czynniku, który niestety bardzo łatwo jest pominąć. Chodzi o odległości pomiędzy hakami. Haki nakrokwiowe albo doczołowe powinny znajdować się nie dalej niż po ok. 60 cm od siebie. Jeżeli rozstaw będzie większy, napór wody deszczowej, śniegu lub lodu może spowodować spore zniszczenia.

Deszcz rynnie niestraszny

Aby poprawnie zamontować system rynnowy, należy zwracać uwagę nawet na takie czynniki, które z pozoru mogą wydawać się nieważne. Jednym z nich jest z pewnością wysokość, na jakiej zawieszona jest rynna. Umieszczenie rynny we właściwym miejscu umożliwi jej działanie zgodne z przeznaczeniem, czyli odprowadzanie wody. Jeżeli powiesimy ją zaś zbyt wysoko, woda deszczowa w ogóle nie będzie trafiać do rynny, co spowoduje ochlapywanie elewacji oraz tworzenie się zacieków. W przypadku natomiast, kiedy założymy rynnę za nisko, system przenosić będzie wszystkie obciążenia, związane z nadmiarem wody czy śniegu – w rezultacie może doprowadzić to do oberwania rynny oraz haków.

Instrukcja najlepszym doradcą

Na koniec informacja cenna informacja, która na pewno okaże się przydatna nie tylko podczas montażu rynien: zrealizowanie każdego przedsięwzięcia wymaga cierpliwości i staranności. Zestawy rynnowe mogą nieznacznie różnić się od siebie, w zależności od producenta. Przed przystąpieniem do działania, warto więc zajrzeć do instrukcji, a potem nie odstępować jej na krok.

Montaż rynien bez tajemnic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *