Oszczędzania wody powinien nauczyć się każdy – niezależnie od tego czy ekologiczne podejście do życia jest mu bliskie czy nie. Ograniczanie jej zużycia to bowiem ogromny zysk nie tylko dla środowiska, ale także portfela. Przeciętny Polak dziennie wykorzystuje bowiem ok. 150 litrów wody, co w przeliczeniu daje 200 m³ wody spływającej kanałami z domu statystycznej, czteroosobowej rodziny. A przecież zmniejszenie jej zużycia jest rzeczą niezwykle prostą. Wystarczy jedno – gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki.

Woda deszczowa to produkt darmowy, który jest w stanie zmniejszyć ilość wylewanej wody nawet o połowę! Zakładając, iż podczas przeciętnego deszczu na jeden hektar powierzchni spada ok. 130 litrów, dach mający 100 m2 w ciągu 10 minut zebrać można nawet 180 litrów wody! W świetle prawa, te ogromne ilości wody są ściekiem, który należy odpowiednio zagospodarować. Dobrze zbierana oraz gromadzona może stać się źródłem dużych oszczędności – wykorzystać ją można bowiem przy wielu domowych pracach.

Oczyszczona przez filtrowanie oraz usuwanie zanieczyszczeń deszczówka to produkt znakomicie nadający się do użycia w ogródku. Jej skład chemiczny – deszczówka to miękka woda niemalże pozbawiona wapnia, magnezu i zarazków – sprawia, że rośliny nią podlewane rozkwitną. Przyda się świetnie także jako źródło wody ogrodowej fontanny lub oczka wodnego, świetnego wodopoju zwierząt domowych czy ptaków.

Deszczówka nada się także do mycia samochodów, podjazdów, chodników, a nawet elewacji domu. Wcześniej jednak trzeba ją oczyścić z piasku. Tylko wtedy nie uszkodzi ona płyt oraz blachy.

Osoby, chcące zrobić krok dalej, wodę deszczową mogą także wykorzystać w pracach domowych – wystarczy dom wyposażyć w dodatkowy obieg wody z pompą. Pozwoli to używać jej przy spłukiwaniu toalety lub praniu. Przyniesie to więcej korzyści niż można się spodziewać. Deszczówka, jako miękka woda, zmniejszy zużycie proszku. Jest także znacznie bezpieczniejsza dla bębna pralki.

Wykorzystywanie wody deszczowej w pracach domowych możliwych jest jednak tylko pod warunkiem jej odpowiedniego gromadzenia i przechowywania. Istotną rolę pełni dach, po której spływa – jego pokrycie powinno być wykonane z materiałów, które jej nie zanieczyszczą, takich jak dachówki wykonane z ceramiki lub blachy bądź betonu. Unikać należy przede wszystkim papy bitumicznej, azbestu, a także dachów zielonych.

Aby użyć wody deszczowej należy mieć pewność, iż jest ona zbierana i gromadzona z zachowaniem standardów. Deszczówka to woda miękka – bez wapnia oraz magnezu, a także zarazków. Spływając po dachu, może jednak zostać zanieczyszczona. Dlatego ważne, aby jego pokrycie zostało wykonane z odpowiednich materiałów – ceramicznej lub blaszanej dachówki, bądź betonu. Unikać należy przy tym bitumicznej papy, azbestu oraz dachów zielonych.

Oszczędzanie wody dzięki deszczówce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *