Estetyczny montaż podbitki dachowej - Rynny.plPodbitka dachowa, czyli wykończenie okapu dachu spełnia funkcję estetyczną oraz ochronną. Tak więc to równie ważny element dachu, który także jest zagrożony szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz nieproszonych gości: ptaków i szkodników. Montaż podbitki zależy od materiału, z którego jest wykonana oraz z konstrukcji dachu.

Listwy podbitki dachowej montuje się wzdłuż okapu, jeśli nie wystaje poza obrys budynku więcej niż 30 cm lub w poprzek. W przypadku bardzo spadzistych dachów o wysuniętym okapie, panele przybija się w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny krokwi. W ten sposób podbitka zamontowana jest pod takim samym kątem, pod którym zbudowana została krokiew. Zwykle stosuje się dodatkowy stelaż, a wtedy panele lub deski mocuje się w płaszczyźnie prostopadłej do ścian budynku. Konstrukcję rusztu tworzy się za pomocą desek tzw. łat, które powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Warto o tym pamiętać, gdyż to od nich także zależeć będzie trwałość podsufitki dachowej.

Podbitka z drewna

Deski przybija się gwoździami do konstrukcji stelaża, pamiętając by gwoździe wbijać na środku łat montażowych. W celu wykończenia podbitki przy ścianie lub na krawędzi deski czołowej okapu (tam gdzie przymocowane są haki rynnowe), powinno się zamontować listwy kątowe.

Podbitka z PVC

Panele bardzo łatwo można przyciąć na odpowiednią długość piłką o drobnych zębach. W przypadku podbitki z tworzywa sztucznego należy wyjątkowo mieć na uwadze ich właściwości. Panele mogą rozszerzać się i zwężać pod wpływem temperatury, dlatego między pojedynczymi elementami należy zachować kilka milimetrów luzu (ok. 5 mm). Podobnie w przypadku wbijania gwoździ. Nie dobijajmy ich do samej główki – spowoduje to naprężenie i uniemożliwi pracę paneli w zmiennych warunkach atmosferycznych. Do montażu nadają się gwoździe aluminiowe lub ocynkowane.

Wentylacja

Do poddasza i elementów konstrukcyjnych dachu musi dochodzić powietrze. Szczególnie podbitka dachowa z tworzywa wymaga odpowiedniego dopływu powietrza. W zależności od sposobu montażu paneli i desek oraz powierzchni dachu wymagane są inne parametry. Jeśli wiercimy specjalne otwory lub zostawiamy przestrzeń między panelami dobrze jest zabezpieczyć taki wlot powietrza siatką. Ochroni to podbitkę przed zagnieżdżeniem się ptaków i owadów.

 

Sprawny i estetyczny montaż podbitki dachowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *