Montaż rynien zwykle wykonuje profesjonalny dekarz, chociaż z tym zadaniem może poradzić sobie każdy, kto potrafi odrobinę majsterkować. Niezależnie od tego, kto wykonuje orynnowanie podczas jego montażu mogą się zdarzyć pewne błędy. Oto 5 typowych niedociagnięć i usterek.

1. Haki zamocowane za daleko

Na początku montujemy haki rynnowe. Często zdarza się, że wykonawca nie zmierzy dokładnie ich umiejscowienia, co może prowadzić do uginania się poziomu rynnowego pod wpływem ciężaru wody opadowej lub nawet do oberwania się rynien. Optymalny rozstaw haków wynosi 60 cm. Koniecznie należy pamiętać o hakach rynnowych w okolicy łącznika dwóch odcinków rynien. Odległość haków od łącznika może wynieść maksymalnie 15 cm po obu stronach.

2. Rynny zbyt daleko lub za blisko krawędzi dachu

Taki montaż rynien spowoduje, że woda deszczowa, która spływa z impetem z dachu nie będzie trafiać bezpośrednio do orynnowania. Żeby uniknąć takiego wychlapywania się deszczówki pas rynnowy musi wystawać poza krawędź połaci dachu o nie mniej niż połowę swojej szerokości. Linia będąca przedłużeniem płaszczyzny powinna przechodzić ok. 1-2 cm nad rynną.

3. Sztywny montaż

Dużym błędem, który powoduje samoistne uszkodzenia systemów rynnowych jest montaż na sztywno. Nie należy dosuwać do siebie krawędzi odcinków rynny, lecz zostawić im w łączniku w zależności od materiału kilka milimetrów przerwy dylatacyjnej. Podobnie nie wolno zaciskać obejm, które prztrzymują rurę spustową. Nie mogą być też przykręcone zbyt luźno, by pion spustowy zachował stabilność.

4. Montaż „na pamięć”

To sytuacja, która zdarza się doświadczonym dekarzom, którzy zakładają orynnowanie z pamięci, nie odnosząc się do instrukcji producenta. Tymczasem, tak jak w Galeco, stale wprowadzane sa innowacyjne rozwiązania, które mają ułatwić pracę, ale bez ich znajomości, mogą stanowić problem. Stalowe systemy Galeco zostały wyposażone we wzmocnienia połączeń takie jak: klamry czy wywinięcia, które trzeba zapiąć lub dogiąć. Zawsze warto zapoznać się z zasadami montażu lub wziąć udział w szkoleniu z systemów rynnowych Galeco.

5. Diabeł tkwi w szczególe

Są też takie błędy, które wynikają z braku doświadczenia dekarskiego lub nieznajomości pewnych zasad. Warto wiedzieć, np. że stalowych elementów nie wolno docinać szlifierką, ponieważ wysoka temperatura, która wytwarza się podczas cięcia oraz gorące opiłki niszczą wtedy powłokę ochronną stali, co sprawi, że rynna będzie korodować. Rynny i elementy stalowe należy ciąć oraz obrabiać nożycami dekarskimi i obcęgami.

TOP5 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu rynien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *