Rynny stalowe są bardzo wytrzymałe i trwałe, produkty z PVC bardziej uniwersalne i nigdy nie korodują. W tej sytuacji najgorszym wyjściem jest kierowanie się ceną, ponieważ szybko może okazać się, że co tanio, to drogo lub że większa inwestycja okazała się niepotrzebna.

Stalowe systemy rynnowe

Stal jako naturalny surowiec daje poczucie pewności i nadaje dachom elegancji. Rzeczywiście tak jest, że stalowe rynny są bardziej trwałe, co potwierdza aż 35-letnia gwarancja Galeco. Wadą tego materiału jest jednak podatność na korozję. Ogniska rdzy mogą osłabić mocowanie rynny lub doprowadzić do powstawaniu przecieków. Na szczęście rynny Galeco zostały wytłoczone ze szwedzkiej stali najwyższej jakości, a do tego pokryte powłokami ochronnymi: ocynkiem oraz warstwą pasywacyjną, które chronią przed korozją perforacyjną oraz podkładem i powłoką organiczną, co z kolei zapewnia stalowym elementom systemu rynnowego połysk i trwały kolor. Z tych względów zarówno system Galeco STAL, jak i Galeco STAL2 są wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mimo wszystko z uwagi na możliwe uszkodzenia rynien, które mogą naruszyć powłoki ochronne, nie zaleca się ich montażu w bardzo agresywnym środowisku.

Zaletą rynien stalowych jest także łatwość w ich naprawie. W przypadku wygięcia, np. pod naporem śniegu, w prosty sposób można przywrócić ich pierwotny kształt.

Rynny z tworzywa sztucznego PVC

PVC (lub PCW) to polichlorek winylu czyli plastyfikowane tworzywo sztuczne. Największą zaletą rynien z PVC jest ich całkowita odporność na warunki atmosferyczne. To znaczy, że nie ulegają one korozji i nie reagują ze szkodliwymi substancjami zawartymi np. w kwaśnych deszczach. Natomiast największą wadą jest ich termoplastyczność, która oznacza, że elementy długie z tworzywa kurczą się i rozszerzają pod wpływem zmian temperatury. Dlatego lepiej nie montować ich w bardzo nasłonecznionych miejscach. W Galeco poradzono sobie z tym problemem na kilka sposobów. Po pierwsze, dzięki zastosowaniu koekstruzji rynna składa się z dwóch warstw, które odpowiadają za kolor i wytrzymałość. Na dodatek rynna ma białe wnętrze, przez co wolniej się nagrzewa. Po drugie, łączniki posiadają specjalne podziałki (linie dylatacyjne) i szerokie uszczelki, dzięki czemu łatwiej jest je poprawnie zamontować, by mogły swobodnie pracować. Rynny z PVC mają te cechę, że są bardziej gładkie od stali. Ma to znaczenie w przypadku usuwania liści i brudu, które szybciej spłyną i nie zablokują rynien czy rur spustowych.

Systemy rynnowe PVC od Galeco wzbogacono także o zabezpieczenie „UV PROTECT”, które chroni kolor rynny przed blaknięciem i zachowuje na dłużej estetyczny wygląd orynnowania budynku.

Niestety nie da się wyjaśnić wprost, który system rynnowy jest najlepszy, ponieważ każdy produkt ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, by lepiej dobrać rynny do budynku oraz środowiska,w którym się znajduje.

Z dylematów inwestora: stal czy PVC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *