Kable grzejne, czyli jeden z najważniejszych elementów działających antyśniegowo, to dziś coraz bardziej popularny produkt poprawiający działanie systemu odprowadzania wody deszczowej. Ich główną funkcją jest zapobieganie gromadzeniu się lodu i z śniegu na dachu oraz w rynnach i rurach spustowych. Dzięki temu nie tylko chronią one orynnowanie przed uszkodzeniami powodowanymi przez śnieg i lód, ale także elewację przed zalaniem.

Z tego właśnie powodu, o ich instalację powinien zadbać każdy mieszkaniec śnieżnego i mroźnego regionu – na przykład osoby planujące inwestycję w górach. Kable grzejne są niezwykle skuteczne przeciwko lodowym soplom, niebezpiecznemu dla systemu odprowadzania deszczówki, a także całego domu. Lód bardzo obciąża rynny, przez co często dochodzi do uszkodzeń, wygięć, a wręcz zerwań elementów orynnowania. To nie wszystko – sople i śnieg zatykają korytka, przez co woda nie ma miejsca ujścia i przelewa się górą doprowadzając do zalania elewacji i wyższych kondygnacji domu. A to przepis na katastrofę – zawilgocony i przemarznięty mur bardzo często kończy się zagrzybieniem budynku.

Kable grzejne SelfTec Pro

Kable grzejne są więc wyjściem wręcz idealnym – nadają się one do każdego rodzaju orynnowania, zarówno wykonanego z tworzywa sztucznego jak i metalu. Montować należy je zarówno w rynnach jak i rurach spustowych, na całej długości odpływu wody. W przypadku pionowych rur, przewód grzejny sięgać musi poniżej strefy przemarzania (ok. metra nad poziomem terenu). Z tego i innych powodów, decyzję na temat instalacji kabli powinno się podjąć przed budową domu. Bardzo przydatne jest bowiem takie rozplanowanie instalacji elektrycznej, aby łatwo można było doprowadzić zasilanie do kabli – najlepiej przy wejściu do domu.

Przewody grzejne oraz czujniki wilgotności – ważny element systemu ogrzewania orynnowania – montuje się stosunkowo prosto. Używa się do tego specjalnych klipsów, zabezpieczających przed przesuwaniem się kabli lub taśmy montażowej. Dlatego też, osoby o doświadczeniu w prostych pracach budowlanych kable można zainstalować samodzielnie. Bezwzględnie pamiętać należy jednak, iż podłączenie ich do sieci elektrycznej to obowiązek elektryka z uprawnieniami. Producenci często polecają, aby więc całość prac oddać w ręce specjalistów znających dane rozwiązanie. Będą oni w stanie także dobrze określić jaka ilość kabla niezbędna będzie do tego, aby skutecznie ogrzać rynny. Warto bowiem wiedzieć, iż w przypadku inwestycji w szczególnie mroźnym terenie, a także przy dużej połaci dachu, gromadzącej więcej śniegu, konieczne będzie położenie dwóch, trzech a czasem nawet większej liczby równoległych przewodów.

Więcej o kablach grzejnych przeczytacie w dziale Porad o kablach grzejnych na stronie www.galeco.pl.

Zima mniej straszna z kablami grzejnymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *