Rynny PVC, Stalowe, Luxocynk - Galeco

Głównym zadaniem rynien jest odprowadzanie wody opadowej z dachu tak, by nie spływała po elewacji budynku. Jednak same rynny to za mało – w rzeczywistości za skuteczne odprowadzanie wód odpowiada cały system rynnowy. Na system rynnowy składają się elementy rynnowe oraz elementy spustowe. Systemy rynnowe są zatem kompletnymi rozwiązaniami odwadniania dachów.

Elementy systemu

Elementy rynnowe to m.in. rynny, łączniki rynien, haki, odpływy, łuki i zaślepki rynien. Do elementów spustowych zalicza się przede wszystkim rury spustowe, obejmy, kolana, mufy, osadniki. Jak zatem łatwo zauważyć rynny są najważniejszą choć nie jedyną składową całego systemu. Wydajność oraz wytrzymałość elementów jest głównym wyznacznikiem dobrych systemów rynnowych i to te cechy powinny być przede wszystkim brane pod uwagę przy wyborze rynien.

Wydajność systemów rynnowych

Na wydajność systemów rynnowych wpływają przede wszystkim dwa czynniki:

  • głębokość rynien
  • kształt rynien i wywinięcie
  • umiejscowienie odpływu (łącznie rynien z rurą spustową)

Oczywiście montowanie bardzo głębokich rynien o dużym przekroju, a zatem o dużej głębokości przy niewielkiej powierzchni dachu budynku nie ma większego sensu – rozmiar powinien być dobrze dobrany do dachu a to oznacza potrzebne obliczenia tzw. Efektywnej Powierzchni Dachu – do tego celu można użyć kalkulatora Galeco. Otrzymane wyniki wystarczy porównać z poszczególnymi wydajnościami systemów rynnowych, które są podawane przez producentów i wybrać najlepiej pasujący rozmiar.

Rynny Galeco - różne rodzaje, z wywinięciem krawędzi do wewnątrz - Rynny.pl

Kształt rynien jest składową ich profilu zatem również ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu rynnowego. W większości dostępnych na rynku rynien stosowane są rynny z wywinięciem na zewnątrz. Galeco zastosowało rozwiązanie odwrotne mianowicie wywinięcie do wewnątrz co przy dużych opadach zabezpiecza przed przelewaniem się wody przez brzegi rynny i usztywnia całą konstrukcję podobnie co wywinięcie rynny na zewnątrz.

Trzeci wspomniany czynnik to umiejscowienie odpływu a dokładnie rury spustowej, która będzie odprowadzać wodę z rynien. Miejsce osadzenia rury spustowej jest zależne od architektury budynku, ale najlepszym wyjściem jest jego centralne umiejscowienie w środku systemu, tak by z każdego miejsca woda miała do przebycia taką samą drogę. Przy skrajnych umiejscowieniach rur spustowych wydajność może drastyczne zmaleć.

Wybór systemu

Rynny PCV Galeco - Rynny.plWybór systemu rynnowego do różnych rodzajów budynków nie jest rzeczą łatwą dla kogoś, kto nie orientuje się w technologiach systemów oraz mnogości ich rodzajów. Prócz wspomnianego doboru pod względem powierzchni dachu, musimy wziąć pod uwagę również stopień skomplikowania budynku, mamy również możliwość wyboru pomiędzy klasycznym systemem a bezokapowym, a także między różnego rodzaju materiałami systemów: PCV, stal ocynkowana, aluminium, tytan-ocynk, miedź a nawet drewno. Więcej o różnych rodzajach systemów dowiesz się w zakładce Rodzaje rynien. Aby dobrać najlepszy system rynnowy dla siebie zapoznaj się z treścią tej strony i Poradami Ekspertów lub po prostu zapytaj ekspertów bezpośrednio przez formularz.